Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Kösepınarı Hakkında

Kösepınarı köyü osmaniye ili Kadirli ilçesine Bağlıdır.
Kösepınarı köyü Kadirli’nin Batısında Yer Almaktadır Ve kadirli merkez’e 35 Km mesafe uzaklıktadır. Osmaniye Merkez’e Uzaklığı 59 Km’dir.
Köy halkının Geçimi Tarım Ve hayvancılık ile sağlanmaktadır.
Posta Kodu : 80750
Köy Muhtarı : Hasan UÇAR
Muhtar Tel : 05393403290
Köy Nüfusu:730
OSMANİYE İLİ KADİRLİ İÇESİNE BAĞLI ŞİRİN BİR KÖYDÜR.
ENGEBELI VE YÜKSEK RAKıMLı OLAN KÖYÜN,

BITKI ÖRTÜSÜ SIK VE ULAŞIM ZORDUR. KÖY KADİRLİYE 35 KM UZAKLIKTADIR.
İÇİNDEN GEÇEN SAVRUN ÇAYI KÖYÜN YOĞUNOLUK KÖYÜ ILE OLAN DOĞU SINIRINI BELİRLER. TEKEÇÖKÜ DAĞı İSE KÖYÜN YEŞİLYAYLA İLE BATI SINIRINI OLUŞTURUR. KÖYÜN KUZEYİ KAHRAMAN MARAŞIN ANDIRIN İLÇESİNİN ÇIĞŞAR YAYLASINA DAYANIR. KÖYÜN GÜNEY SINIRINDA İSE İLBİSTANLI KÖYÜ VARDIR.
KÖYÜN KUZEYYİNDE (RAKIMI YÜKSEK OLAN YERLERDE) ÇAM , KÖKNAR, SEDİR, BANRAZ, LADIN AĞAÇLARI VARDIR. KÖYÜN AŞAĞI KESİMLERİNDE BİTKİ ÖRTÜSÜ MAKİDİR.

KÖYÜN KUZEYİ YAZ AYLARINDA YAYLA OLARAK KULLANILMAKTADIR. MEŞHUR YAYLALARI NACAKLı,ERGENEKON (ÇAM PINARI / ÇINARLI DERE), GÖĞBÜĞET, SIYRINGAÇ, ELMACIK, GAVUR MAĞRASı, ALIPAŞA, DEMIRÇIK BUCAĞı VE BAĞDAŞTIR.

Ergenekon Yaylası’nda (Çampınarı, Çınarlı Dere) BULUNAN “KOCA ÇıNAR” GÖRÜLMEYE DEĞERDIR. SAVRUN KENARıNDA BULUNAN HÖGÖREN KALESI, TUVARAS’TAKI TARIHI YAYLALıK KÖYÜN TARIH ZENGINLIKLERIDIR. BAĞDAŞ YAKıNLARıNDA BULUNAN YAPAY GÖLÜN MANZARASı ISE GÖRENLERI HAYRAN BıRAKMAKTADıR.

AYRıCA KÖYÜN HER YERINDE ÖZELLIKLE YAYLALARıN DOĞA HARIKASı MESIRE ALANLARı BULUNUR..

KÖYÜN GEÇİM KAYNAĞI TARıM, HAYVANCILIK VE ORMAN İŞCİLİĞİDİR. KÖYDE ÇILEK TARLALARı, KIRAZ, ELMA, ARMUT VE CEVIZ BAHCELERI MÜKEMMEL BIR HAVA OLUSTURMAKTADıR.

Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.